Grotelės, puodai, keptuvės ir kiti kepsninių priedai dažnai gaminami iš ketaus. Kodėl ši medžiaga tokia populiari? Kokie ketaus gaminiai geriausiai tinka keraminėms kamado kepsninėms ir kaip juos prižiūrėti, kad kuo ilgiau išliktų kaip nauji?
Kuo ketus ypatingas?
Ketus turi labai daug privalumų. Visų pirma, ši medžiaga greitai ir lengvai sugeria karštį, kurį po to tolygiai spinduliuoja. Būtent todėl ji dažnai pasirenkama gaminant kepsninių priedus, pvz., groteles. Be to, ketus labai patvarus – tinkamai prižiūrimi iš šios medžiagos pagaminti priedai tarnaus ilgus metus.
Kada naudoti ketaus grotelės kepsninėms?
Iš ketaus pagamintos grotelės tinka daugeliui produktų kepti. Tokios grotelės skleidžia tiesioginį karštį, todėl kepamų produktų paviršiuje įsirėžia dailios grotelių žymės. Ant ketaus grotelių iškeptas maistas ne tik atrodo apetitiškai, bet ir pasižymi ryškesniu skoniu.
Visa tai – dėl Majaro reakcijos. Tai cheminė reakcija, kurios metu produktuose natūraliai esantys cukrūs ir baltymuose esančios aminorūgštys reaguoja į karštį. Dėl šios reakcijos maistas įgauna papildomo skonio ir aromato, ryškesnės spalvos. Be to, tose vietose, kur produktai liečiasi su grotelėmis, pasikeičia jų struktūra ir atsiranda grotelių žymės.
Kokiais patarimais vertėtų vadovautis kepant maistą ant ketaus grotelių? Neskubėkite kepamų produktų apversti, antraip jie gali prilipti prie grotelių. Be to, groteles visada dėkite siaurąja skersinių puse į viršų. Tam yra dvi priežastys: viena, plačios grotelių žymės gali atrodyti neapetitiškai; antra, grotelės specialiai pagamintos taip, kad efektyviai ir koncentruotai spinduliuotų karštį.
Ketaus ir nerūdijančio plieno skirtumai
Nepaisant ketaus privalumų, nebūtina visus produktus kepti tik ant grotelių, pagamintų iš šios medžiagos. Nerūdijančio plieno grotelės taip pat nepakeičiamos turint kepsninę. Jos dažniau naudojamos gaminant maistą netiesioginėje kaitroje, naudojant convEGGtor laikiklį ir kepant trapesnius ingredientus, pvz., žuvies filė. Prie nerūdijančio plieno grotelių maistas rečiau prilimpa – būtent tai ir praverčia kepant žuvį arba trapesnes daržoves.
Tuo tarpu ketaus grotelės tinka kepsniams, smulkintoms daržovėms ir tvirtos tekstūros žuvims kepti. Šie produktai kepami tiesioginėje kaitroje, dažniausiai 180–240 °C temperatūroje.
Dar vienas svarbus skirtumas – palyginti su nerūdijančiu plienu, ketus yra trapesnė medžiaga. Todėl įdedant ir išimant ketaus groteles iš kepsninės vertėtų naudoti specialų kėliklį. Ketaus grotelės neretai yra gana sunkios, o kėliklis padės jas tvirčiau suimti. Taip sumažės tikimybė groteles išmesti ir sudaužyti.
Ketaus puodų privalumai
Big Green Egg keraminėms kepsninėms papildomo privalumo suteikia ne tik ketaus grotelės, bet ir kiti iš šios medžiagos pagaminti priedai. Vienas universaliausių – ketaus puodas. Jame galima virti, troškinti, kepinti, skrudinti. Puodą taip pat galima panaudoti kaip kepimo indą duonai arba pyragui kepti. Šiuo atveju taip pat praverčia ketaus gebėjimas efektyviai akumuliuoti karštį. Ši savybė ypač naudinga tada, kai pagamintą patiekalą norite valgyti vėliau – uždengtame puode maistas dar ilgą laiką neatvės.
Jei ketaus puodą naudojate kamado kepsninėje, patariame gaminant maistą jo neuždengti bent dalį gaminimo laiko. Tuomet maistas įgaus papildomo kepsninės suteikiamo aromato ir skonio.
Ką rinktis – emaliuotą ar neemaliuotą ketų?
Vienareikšmio atsakymo į šį klausimą nėra – viskas priklauso nuo asmeninio pasirinkimo. Kadangi ketus yra porėtas, iš neemaliuoto ketaus pagamintas puodas kaskart gaminant sugers šiek tiek maisto skonio ir aromato. Kuo dažniau puode gaminsite, tuo daugiau papildomų skonio natų jis suteiks patiekalams.
O štai emaliuoto ketaus gaminius truputį paprasčiau naudoti ir labai lengva prižiūrėti. Emaliuoto ketaus puodus galima drąsiai plauti muiluoti vandeniu, nereikia papildomai ištepti aliejumi. Be to, emaliuotas ketus nesugers maisto skonio. Kita vertus, gebėjimas sugerti patiekalų skonį ir aromatą gali būti ir privalumas.
Kiti ketaus priedai
Grotelės ir puodai – ne vieninteliai kepsninių priedai, gaminami iš ketaus. Norintiesiems patvarių ir gerai karštį spinduliuojančių priedų verta apsvarstyti galimybę įsigyti dvipusę ketaus plokštę, ant kurios galima kepti trapius maisto produktus arba net pyragus. Daug nuveikti galima ir su ketaus keptuve, turinčią neaukštą kraštelį. Abu šie priedai efektyviai sugeria ir spinduliuoja kaitrą.
Ši savybė praverčia ketaus prikaistuvyje gaminant įvairius padažus. Iš ketaus pagamintas prikaistuvis ilgą laiką išlaiko maistą šiltą. Ne ką mažiau puikus priedas – ketaus grotelės vėrinukams. Jei mėgstate kepti ant iešmų sumautus patiekalus, šios grotelės tikrai patiks. Jos pasižymi puikiu gebėjimu sugerti ir spinduliuoti kaitrą, be to, apsaugos medinius iešmelius ir jūsų pirštus nuo nudegimų.
Ketus kepsninių priedams ne visada pasirenkamas tik dėl gebėjimo spinduliuoti kaitrą. Štai Big Green Egg kepsninės dangtelis rEGGulator ir atskirai parduodamas gaubtas nuo lietaus iš ketaus pagaminti todėl, kad šios medžiagos neveikia temperatūrų skirtumai, ji neišsikraipo. Net aukštoje temperatūroje kepant picą arba kepsninę naudojant labai ilgą laiką šie ketaus priedai nepakeis formos. rEGGulator ir gaubtas nuo lietaus padengti specialia danga, todėl nebijo net atšiauriausio oro.
Ketaus valymas
Galbūt manote, jog valyti ketaus gaminius yra sudėtinga. Nieko panašaus! Kad ketaus priedų nepažeistų korozija ir jie kuo ilgiau išliktų geros būklės, pakanka laikytis kelių paprastų taisyklių.
-
Visų pirma, atminkite, kad emaliu nepadengtam ketui nepatinka drėgmė, ypač šiltas muiluotas vanduo. Porėta medžiaga gali sugerti ne tik maisto, bet ir muilo skonį ir aromatą. Todėl grotelių negalima plauti muiluotu vandeniu – pakanka jas dar šiltas nušveisti specialiu šepečiu. Po to beliks ištepti groteles augaliniu aliejumi, pvz., saulėgrąžų. Tiesiog pamirkykite lapelį popierinio rankšluosčio aliejuje ir suėmę kepsninės žnyplėmis įtrinkite groteles. Taip pašalinsite paskutinius maisto likučius bei nešvarumus ir paruošite groteles kitam kartui.
-
Tuo tarpu ketaus puodus galima plauti vandeniu, tik nenaudojant indų ploviklio. Išplovę puodą šiltu vandeniu būtinai kruopščiai nusausinkite, po to ištepkite augaliniu aliejumi ir uždėkite ant dar šiltos kepsninės grotelių. Puodas visiškai išdžius ir vėl bus paruoštas naudoti.
Ketaus gaminių priežiūra
Emaliu arba kita danga nepadengtas ketus gali surūdyti, todėl tokius gaminius reikia tinkamai prižiūrėti. Tačiau priežiūra nesunki – pakaks kaskart pagaminus maistą gaminus atidžiai nuvalyti ir ištepti augaliniu aliejumi. O kad ketaus gaminiai tarnautų kuo ilgiau, patartina juos retkarčiais paruošti. Taip ne tik užkirsite kelią rūdims, bet ir padėsite susiformuoti nelimpančiai dangai.
Ketaus gaminių paruošimas
Ketaus priedų paruošimas – lengvas, bet ilgokai trunkantis procesas. Jei norite paruošti groteles, įkurkite keraminę kepsninę, į vidų įdėkite ketaus groteles ir įkaitinkite iki 180–200 °C. Po to uždarykite traukos angą ir rEGGulator dangtelį ir palaikykite groteles kepsninėje daugmaž valandą. Per tą laiką grotelės pakeis spalvą. Tuomet groteles atidžiai ištepkite augaliniu aliejumi. Kepsninę dar kartą įkaitinkite iki 180–200 °C, uždarykite traukos angą ir rEGGulator ir palaikykite groteles kepsninėje dar valandą. Tokiu pat būdu galite paruošti visus emaliu nepadengtus kepsninių priedus. Tuomet jie tarnaus ilgai ir ištikimai, džiugins ne tik jus, bet ir ateities kartas.